Yunan Kadın Savaşçıları Amazonlar

Forum Yönetimi
Yönetici
Mesajlar
69
Tepkime puanı
0
Puanları
8
amazonlar.jpg

Yunan mitolojisinde tamamen kadın savaççılardan oluşan topluluğa Amazon denir. Heredot’a göre Amazon’lar Sarmatya’nın sınır bölgesinde yaşamışlardır. Amazonlar’da öne çıkan kraliçeler vardır. Truva Savaşında yer alan Penthesilea ve kardeşi Hippolyta Amazon kraliçeleri olarak görülür. Helenistik ve Roma tarihinde Amazon savaşları görülmüş ve resmedilmiştir. Amazonların Karadeniz bölgesinde yaşadıkları ise iddialar arasında yer alır.

İddialara göre Amazon’lar Efes (Ephesos), Sinop (Sinope), Kıbrıs Paphos ve İzmir (Smyrna) gibi bölgelere Amazon kentleri kurmuşlardır. Tarihçi Heredot Amazon’lar için erkekleri öldüren deyimini de kullanır. İskit dilinde ise Amazonlar için “oiorpata” denilir. Amazonlar için yaşadıkları bu toplumda çeşitli basmakalıp kurallar da bulunmaktaydı.

Bir Amazon kadını bir adam ile, beraberlik yaşayamazdı. Ancak soylarının devamı için Amazonlar komşu kabile Gargareanları yılda bir kere ziyaret ederler, dünyaya gelen çocuklardan adam olanlar ya babalarına gönderilir ya da öldürülürdü. Kız çocuklar annelerince büyütülür ve ziraat, avcılık, savaşçılık konularında yetiştirilirlerdi. Heredot’a nazaran Sarmatyalı’lar Amazonların atasıydı. Yasalara gore bir erkek öldürmeyen Amazon asla evlenemezdi. Antik yazarlar ise sık sık Efes’in Amazon’lar tarafından kurulduğunu belirtmektedir.
 
Üst