Merhaba Misafir! Korku Formuna hoş geldiniz.

Sitemize üye olarak ayrıcalıklarımızdan yararlanabilirsiniz.

yada Kayıt ol
merhaba hoşgeldiniz yasal uyarı için tıkla
cinnetorg@gmail.com

Siccin Nedir? Ne Anlama Gelir?

cinnet

Forum Yönetimi
Yönetici
Katılım
27 Haz 2021
Mesajlar
98
Tepkime puanı
0
Puanları
8
maxresdefault (1).jpg

Uzun zamandır severek izlediğimiz ve ülkemizde cin filmi denildiğinde ilk akla gelen siccin kelimesinin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi ? Şeytanların, kafir olanların, Allah’a ve peygamberimize inanmayanların, günahkar olanların amellerini toplayan kitaba siccin ismi verilmiştir. Bu hussuta cinlerle alakasını da düşünebilirsiniz, o vakit şöyle diyebiliriz. Siccin ismindeki amel defteri insanların olduğu gibi, aynı zamanda da cinlerinde kitabıdır. Ayrıca Cehennemde bulunan bir vadinin ismi, devamlı olmakla birlikte, açık yada aşikar olan, dibi kazılan hurma ağacı gibi kelimelerle de kullanılır ve Kuran-ı Kerim’de sadece bir yerde geçer.

Allahü teâlâ, buyuruyor ki:
Sakın sizlerden biri, hileye sapmasın ahiret hesabını unutmasın. Çünkü kötü olanların kitabı muhakkak ki siccindedir. Siccin’in ne olduğunu sana hangi şey bildirdi. O yazılmış ve mühürlenmiş bir kitaptır. (Mutaffifîn sûresi: 7-9)

-siccin-4-korkutmaya-devam-edecek--3021663.jpg

Kelimenin kökeninde bazı alimlerin farklı görüşleri ileri sürülmüş ve bununla birlikte de farklı anlamlar ortaya çıkmıştır. Aralarında Abdullah Abbas’ında bulunduğu bazı alimler, Siccinin arzın en alt tabakası olduğunu söylerken, İbn-i Azib’e varan bir rivayette ise Resulullah (s.a.s)’in “Siccin yedi kat yerin en alt tabakasındadır.” buyurduğu söylenir. Kerbi ile Mücahid, Siccinin en alt katta bulunan bir kaya olduğunu söylerler. Siccin’in şeytanların, cinlerin ve onların yolundan gidenlerin makamı olduğu da kayıt edilmiştir.

Bu hususta bakacak olursak, siccin kelime anlamı olarak derin bir kelimedir. Bu yüzden, büyü ile uğraşan yada cinleri kendi amellerinde kullanan ve insanlara musallat eden kişilerin amelleri siccindedir. Burada kötü niyetli olan ve kafir cinlerinde günahlarının tutulduğu yerdir siccin. Büyü ilmiyle uğraşan kişilerin zaten Allah tarafından lanetlenmiş olan kimseler olarak bilinmektedir.

Siccin Filmin’de Ne Anlatılmaktadır ?
Kelimenin anlamını anladıysanız, artık bu filmde siccinle ilgili bahsedilen hususlara gelebiliriz. Film bizlere, cinleri kullanan ve kalpleri kötü olan kimselerin başına gelen kötü olayları anlatmaktadır. Genellikle 3-4 kişi bir araya gelir, bir aileye yada sevmediği kişilere, kötü niyetli insanları kullanarak büyü yaptırırlar. Daha sonrasında ise, büyü yapılan kişiyle birlikte beraber büyüyü yaptıranlarda cinler tarafından rahatsız edilmiş yada öldürülmüştür. Hatta çoğu zaman etkili büyü yapan büyücüler bile öldürürler. İşte film diyor ki, Şeytanın ve cinlerin yolundan gidenlerin sonu budur.
 

Dua Paylaşımı Olsun mu

  • Evet dua olsun

    Oy: 3 100.0%
  • Hayır dua olmasın

    Oy: 0 0.0%
Üst